Dokfilmstudenter filmer USA-valget
Stine Marie Holme studerer dokumentarfilm ved Høgskulen i Volda, men no er ho i USA for å lage høstproduksjonen i dokumentarfilm om gjennomføringen av presidentvalget i USA.

Sammen med Kari Anne Moe, som også studerer dokumentarfilm, skal hun følge valgobservatører fra Norge som reiser til USA på vegne av Organisasjonen for samarbeid og sikkerhet i Europa (OSSE).
Filmen vil handle om hvordan en ung politiker fra Norge opplever å skulle kontrollere et regelverk og et system som han i utgangspunktet er sterkt kritisk til.
– Det er første gang USA inviterer utenlandske observatører til et presidentvalg. At en ung, norsk og USA-kritisk politiker skal overvåke det hele er også temmelig oppsiktsvekkende, sier jentene til Fredriksstad Blad.
Studentene skal følge observatørene rundt i Washington og i Florida selve valgdagen.
Høstoppgaven
– Dette blir vår høstproduksjon på studiet. Vi la frem et manus for skolen, og de tente på ideen. Etter å ha laget et budsjett, fikk vi fredag klarsignal til å reise. Skolen syntes det var en aktuell og salgbar idé. Vi får dekket det meste av utgiftene. Pengene håper skolen å få tilbake ved at filmen blir solgt til en tv-kanal, forteller jentene. Filmen har arbeidstittelen «Demokratioppdraget». Den skal gjøres ferdig innen slutten av november, og kommer deretter forhåpentlig til å bli vist på fjernsyn, skriver FB.
www.hivolda.no/dokfilm




